فواید وازلین
فواید شگفت انگیز وازلین

وازلین یا ژل نفتی ، مخلوطی از روغنهای معدنی و موم است که ماده ای ژله مانند نیمه جامد را تشکیل می دهد. این محصول از زمانی که رابرت آگوستوس چسبرو آن را در سال 1859 کشف کرده تغییر چندانی نکرده است. وازلین که از قوام نرم و براقی برخوردار است به خوبی از پوست محافظت کرده و آن را مرطوب نگه می دارد. با ادامه مطلب از سوین بیوتی همراه ما باشید تا شما را با سایر فواید وازلین آشنا کنیم.

 

فواید و کاربردهای وازلین

 

1. خراش ها و سوختگی های جزئی پوست را التیام دهید

ژل نفتی در مرطوب نگه داشتن پوست در طی بهبودی پس از جراحی موثر است و از آن می توان برای بهبود آسیب های جزئی استفاده کرد. قبل از استفاده از این ماده اطمینان حاصل کنید که سطحی که روی آن وازلین می مالید به درستی تمیز و ضدعفونی شده است. در غیر این صورت ، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا ممکن است در داخل بدن گیر کرده و روند بهبود را به تأخیر بیندازند.

 

2. صورت ، دستها و موارد دیگر را مرطوب کنید

لوسیون صورت و بدن: وازلین را بعد از دوش گرفتن استفاده کنید. به عنوان یک مرطوب کننده انسدادی ، از خشک شدن پوست شما جلوگیری می کند.

 

پاشنه های ترک خورده: قبل از خواب پاها را در ظرفی که شامل آب نمک و وازلین است ماساژ دهید. سپس پاها را با حوله خشک کنید و جوراب نخی تمیز بپوشید. این روش به مرور زمان باعث بهبود ترک های پا می شود.

 

دستان زبر خود را بهبود ببخشید: پس از شستشو و خشک کردن دستان ، از مقداری ژله نفتی و یک جفت دستکش تمیز استفاده کنید تا روند بهبودی را سریعتر کند.

 

لبهای چاک خورده: از جمله فواید خوب وازلین می توان به بهبود لبهای ترک خورده اشاره کرد.

 

3. برای پنجه حیوانات خانگی کمک کنید

پوست پنجه سگ شما می تواند ترک بخورد و ناراحتی زیادی ایجاد کند. پنجه های آنها را با گاز پنبه تمیز کنید ، خشک کنید و ژله نفتی بزنید. در حالت ایده آل این کار باید بعد از پیاده روی یا هنگامی که حیوان خانگی شما در حال استراحت است انجام شود.

 

4. از بثورات پوشک جلوگیری کنید

یکی از فواید خوب وازلین این است که از آن می توان برای کاهش بروز بثورات پوشک در نوزادان استفاده کرد. قبل از استفاده، پوست کودک خود را به درستی تمیز کرده و با حوله خشک کنید. ژله نفتی یک مانع محافظتی ایجاد می کند که به محافظت از پوست در برابر تماس مداوم با رطوبت کمک می کند.

 

5. آرایش چشم را پاک کنید

بر اساس مطالعه ای که روی چشم انجام شده ، روغن روشی موثر برای از بین بردن آرایش است و استفاده از ژل نفتی در ناحیه چشم بی خطر است. یک پنبه را آغشته به وازلین کنید و آن را به آرامی روی پوست چشم بکشید تا آرایشتان پاک شود. هنگام پاک کردن حتما چشمان خود را ببندید.

 

6. موهای خود را براق کنید

قرار گرفتن در معرض آفتاب و باد و همچنین آب استخر می تواند موهای شما را خشک کند. مقدار کمی ژله را روی کف دست خود مالیده و به انتهای موها بزنید. اینکار می تواند ظاهر شاخه های شکسته شده را کاهش داده و به موهای شما براقیت بخشد.

 

7. از لکه های پوست در اثر رنگ مو یا لاک ناخن جلوگیری کنید

برای جلوگیری از لکه دار شدن رنگ مو در پوست ، وازلین را در امتداد خط موهای خود بمالید.همچنین اگر دوست دارید ناخن های خود را در خانه طراحی کنید مقداری وازلین را در اطراف ناخن های خود بمالید و پس از اتمام کار آن را پاک کنید.

 

8. رایحه های عطر را حفظ کنید

استفاده از ژل نفتی به عنوان پایه ای برای عطر شما می تواند به ماندگاری بیشتر آن کمک کند.

 

سخن آخر

با اینکه وازلین فواید زیادی دارد اما از آن فقط به صورت موضعی استفاده کنید چون در غیر اینصورت می تواند مضر باشد.