کرم های BB و CC
کرم های BB و CC

امروزه دنیای آرایشی و بهداشتی نیز همچون دیگر زمینه ­ها دچار تغییر و تحولات بزرگی شده است. از جمله این تغییرات میتوان به افزوده شدن دانش افراد درباره محصولات آرایشی و بهداشتی اشاره کرد. از آنجایی که تنوع این دسته از محصولات روز به روز بالا میرود، برای سهولت در امر خرید و استفاده از محصولات مناسب باید اطلاعات خودمان را افزایش دهیم. برای مثال اگر فردی بخواهد برای خرید محصولات آرایشی و بهداشتی به فروشگاهی مراجعه کند باید دانش کافی پیرامون آنچه قصد خرید دارد، داشته باشد تا هم هزینه اضافی به خود تحمیل نکرده باشد و زمان خود را با خرید اشتباهی هدر ندهد و از همه مهم تر به پوست خود آسیب وارد نکند. با توجه به آنچه که اشاره شد، میخواهیم به بررسی دسته­ای از رایج ترین کرم­ها یعنی کرم های BB و CC بپردازیم که ممکن است بسادگی از روی اسم آنها نتوانید به خواص­شان پی برده و از یکدیگر تشخیص دهید.

 

کرم های BB

کرم های بی­بی یا همان Blemish Balm Creams به نوعی از کرم ها گفته میشود که بخاطر ویژگی پوشش­ دهی لک ­ها و کک و مک پوست شناخته میشوند، این نوع کرم ها در واقع ضدآفتاب­ هایی هستند که دارای نسبتی از کرم پودر بوده و بعنوان کاور لک میتوان از آنها استفاده کرد. این نوع کرم ها نسبت به کرم پودر ها بافت نرم­ و سبک­ تری دارند. یکی دیگر از بازره­های این کرم­ها دارا بودن SPF است که همانند کرم ضدآفتاب تا اندازه ای از پوست در مقابل نور خورشید محافظت میکند. کرم های بی­بی به قدری خصوصیات مفیدی دارا میباشند که کمتر کسی استفاده از آنها را ترک میکند. علاوه بر آنچه ذکر شد این کرم ها خاصیت آبرسانی داشته و به مرطوب ماندن پوست کمک میکنند.

در نهایت باید بدانیم که این نوع کرم ­ها با دارا بودن خصوصیات متعدد گاهی ممکن است با کرم پودر ها به اشتباه گرفته شوند. درست است که کرم ­های بی­بی خاصیت پوشش­ دهی داشته و بعنوان کاور برای صورت میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند اما مانند کرم­ پودر که فقط با هدف کاور کردن پوست استفاده میشود، عمل نمی ­کنند. انواع مختلفی از کرم­ های بی­بی مخصوص انواع مختلف پوست وجود دارد که با توجه به نوع پوست میتوان از مزایای آنها استفاده کرد.

 

کرم های CC

کرم های سی­سی یا Color Correction Creams  نیز از خانواده کرم­های بی­بی بوده ولی کمی پیشرفته­تر از این نوع کرم­ها هستند. کرم­های سی­سی علاوه بر ویژگی های پوشش­دهی، ضدآفتاب، آبرسانی برای رفع زردی، تیرگی و قرمزی پوست نیز مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع کرم­ها میزان SPF بالاتری نسبت به بی­بی ها دارا میباشند. همچنین نسبت به آنها سبک­تر هستند. نوعی پرایمر روشن کننده باعث میشود کرم­های سی­سی نسبت به بی­بی ها قوی­تر باشد.

 

کرم  BB استفاده کنم یا کرم CC ؟

با تمرکز بر مزایای مراقبت از پوست باید بدانید که کرم های BB آغازگر و پایه­ای برای همه ­ی کرم های مراقبتی پوست هستند. آنها معمولاً حاوی SPF یا مواد مقوی دیگر برای پوست هستند. درخشش طبیعی به پوست میدهند و تقریبا برای همه پوست ها انتخاب مناسبی هستند. با این­حال شکی نیست که اگر خواستار پوشش­دهی بیشتر از مرطوب کننده هستید و میخواهید تغییر رنگی نیز ملاحظه کنید باید سراغ کرم­های CC بروید. اگر میخواهید قرمزی، تیرگی و زردی پوستتان کاور شود میتوانید از کرم­های CC استفاده کنید. یک کرم CC خوب با ترکیبات اصلاح کننده رنگ می­تواند درجه رنگ پوست صورت شما را تنظیم کند و لکه های تیره و آکنه­ها را پوشش دهد.

 

آیا میتوان از کرم­های BB و CC همزمان استفاده کرد؟

از آنجایی که کرم­های BB و کرم­های CC اهداف کمی متفاوتی دارند، بنابراین مخلوط کردن آنها با هم می­تواند به شما در بهتر شدن پوست صورتتان کمک کند. هر دو محصول را می توان با دست روی پوست زد و یا از یک اسفنج آرایشی کمک گرفت. از کرم BB که استفاده میکنید چهره­تان درخشش نسبتا کمتری میگیرد. پس در حالتی که به دنبال پوشاندن لکه ها یا حتی قرمزی های پوست هستید میتوانید مقداری کرم CC را نیز به قسمت های قرمز یا زرد مورد نظر اضافه کنید.

 

بهترین زمان برای استفاده از کرم­های BB و CC

نکته­ای که درباره­ی کرم­های این خانواده وجود دارد این است که اهمیتی ندارد چه زمانی از آن استفاده کنید. در واقع اگر میخواهید آرایش غلیظی نداشته باشید و فقط مرتب و درعین حال آراسته بنظر برسید میتوانید از این کرم­ها استفاده کنید. این کرم­ها در اصل کار پرایمر، مرطوب کننده و حتی ضدآفتاب را یکجا برای شما انجام میدهند. این اصل را در نظر بگیرید که درست است که هردوی این نوع کرم ها باعث پوشش­دهی پوست میشود اما قدرت پوشش­دهی کرم­های سی­سی بیشتر از کرم­های ­بی­بی است و در نتیجه نقاط بیشتری از پوست را کاور میکنند. البته باید دقت کنید تا اگر بی­بی کرم یا سی­سی کرم شما فاقد و یا دارای درجه پایینی از SPF باشد باید از ضدآفتاب دیگری برای محافظت از پوستتان استفاده کنید. توصیه میشود از کرم­های بی­بی و سی­سی که دارای درجه بالایی از SPF هستند مورد استفاده قرار دهید و به این نکته بهنگام خرید دقت کنید.

 

نحوه استفاده از کرم­های BB و CC

در اصل دستورالعمل خاصی برای استفاده از این کرم­ها وجود ندارد و مانند همه محصولات آرایشی و بهداشتی دیگر بهتر است از اسفنج برای زدن کرم بر روی پوست صورت استفاده کنید تا از انتقال آلودگی های غیرقابل دیدن روی دست به روی پوست صورت جلوگیری کند. البته در صورت عدم وجود اسفنج میتوانید پس از شستشوی دست ها با انگشتانتان از کرم روی پوست صورت زده و به آرامی روی تمام سطح پوست را پوشش دهید تا در نهایت کرم بصورت یکدست روی پوست بنشیند.