بیوتین
آیا بیوتین بر رشد مو تاثیر دارد؟

بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که بخشی از خانواده ویتامین B است. این ویتامین به عنوان ویتامین H نیز شناخته می شود. بدن شما برای کمک به تبدیل برخی مواد مغذی به انرژی ، به بیوتین نیاز دارد.  این ویتامین همچنین نقش مهمی در سلامت مو ، پوست و ناخن های شما دارد. اگر بدن شما به مقدار کافی، این ویتامین را دریافت نکند، ممکن است دچار ریزش مو یا بثورات قرمز پوستی شوید. با این حال کمبود این ویتامین نادر است و بدن آن را از طریق غذاهایی که میخورید به مقدار کافی دریافت می کند.

با سوین بیوتی همراه باشید تا به شما بگوییم این ویتامین چه تاثیری بر رشد موها می گذارد.

 

آنچه تحقیقات در مورد بیوتین و رشد مو می گوید

کراتین یک پروتئین اساسی است که مو ، پوست و ناخن های شما را تشکیل می دهد. واضح است که بیوتین زیرساختهای کراتینه بدن شما را بهبود می بخشد و می تواند به رشد مو کمک کند.

به عنوان مثال در یک مطالعه به زنانی که موهای کم پشتی داشتند مکمل خوراکی پروتئین دریایی حاوی بیوتین به مدت 90 روز و دوبار در روز داده شد. در پایان آزمایش محققان دریافتند ، قرص بیوتین سبب رشد مجدد موها شده و ریزش را به طور قابل توجهی کاهش داده است.

 

مصرف روزانه توصیه شده

کمبود این ویتامین در بدن نادر است. اما مقدار دریافتی آن برای هر فرد بر اساس سن می تواند متفاوت باشد. طبق گفته ی متخصصان افراد بالاتر از 10 سال روزانه باید بین 30 تا 100 میکروگرم بیوتین دریافت کند.

مقدار دریافتی این ویتامین در کودکان و نوزادان به صورت زیر است:

تولد تا 3 سال: 10 تا 20 میکروگرم

سنین 4 تا 6 سال: 25 میکروگرم

سنین 7 تا 10 سال: 30 میکروگرم

زنان باردار یا شیرده ممکن است به سطوح بالاتری از این ویتامین نیاز داشته باشند.

 

غذاهای غنی از بیوتین برای خوردن

شما احتمالاً در حال حاضر مقدار بیوتین توصیه شده روزانه را از غذایی که می خورید دریافت می کنید. اما اگر می خواهید میزان مصرف خود را افزایش دهید ، می توانید غذاهای غنی از این ویتامین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

به عنوان مثال غذاهای زیر شامل مقدار زیادی بیوتین است:

گوشت اندام ، مانند کبد یا کلیه

زرده تخم مرغ

بادام ، بادام زمینی ، و گردو

لوبیا ، سویا و سایر حبوبات

غلات

موز

گل كلم

قارچ

میزان این ویتامین ممکن است از غذایی به غذای دیگر متفاوت باشد ، بنابراین حتماً اطلاعات تغذیه ای خود را افزایش دهید. این به شما کمک می کند مواد غذایی را که بیشترین میزان بیوتین را برای شما دارند انتخاب کنید.

 

سایر فواید بیوتین

به عنوان مثال ، این ویتامین یکی از چندین ویتامین B است که از متابولیسم سالم پشتیبانی می کند. این ویتامین ، گلوکز را از کربوهیدرات ها به انرژی بدن تبدیل کرده و به اسیدهای آمینه در انجام عملکردهای طبیعی بدن کمک می کند.

همچنین این ویتامین :

التهاب را کاهش می دهد

عملکرد شناختی را بهبود می بخشد

به کاهش قند خون در افراد دیابتی کمک می کند

و کلسترول HDL “خوب” را افزایش داده و کلسترول LDL “بد” را کاهش می دهد.

 

چقدر طول می کشد تا نتایج استفاده از بیوتین را مشاهده کنید؟

برای مشاهده نتیجه ، باید از این ویتامین به مدت چند ماه به طور مداوم استفاده کنید. اگر مصرف خود را از طریق غذا افزایش می دهید ، باید روزانه چندین غذای غنی از بیوتین بخورید. اگر هم از مکمل استفاده می کنید ، مهم است که آن را روزانه یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

مطالعات نشان می دهد که نتایج مصرف این ویتامین ممکن است در کمتر از 90 روز دیده شود. این شامل افزایش رشد مو و کاهش ریزش آن است. تصور می شود که هرچه دوز بیشتری از این ویتامین مصرف کنید ، نتایج بهتری خواهید داشت.