مکمل های کلاژن
6 مزیت مهم مصرف مکمل های کلاژن

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است.

این پروتئین ماده اصلی بافت های همبند است که چندین بخش بدن ، از جمله تاندون ها ، رباط ها ، پوست و عضلات را تشکیل می دهد و نقش مهمی در تهیه ساختار پوست و تقویت استخوانها دارد.

از طرفی به دلیل مزایای سلامتی مختلف این پروتئین ، مکمل های آن محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. بیشتر این مکمل ها هیدرولیز می شوند ، یعنی برای اینکه به راحتی جذب بدن شوند ، شکسته می شوند.

با سوین بیوتی همراه باشید تا شما را با 6 مزیت مهم مصرف مکمل های کلاژن آشنا کنیم.

 

1. می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد

کلاژن یکی از اجزای اصلی پوست شماست.

این ماده در تقویت پوست نقش دارد ، به علاوه ممکن است از خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون نیز برخوردار باشد. با افزایش سن ، بدن شما این پروتئین را کمتر تولید می کند و این منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود.

 

مطالعات متعددی نشان داده است که مکمل های حاوی این ماده ممکن است با کاهش چین و چروک و خشکی ، باعث کند شدن پیری پوست شما شوند.

علاوه بر این ، مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث تولید پروتئین های دیگری از جمله الاستین و فیبریلین شود که به ساختار پوست شما کمک می کنند.

 

2. به تسکین درد مفاصل کمک می کند

این پروتئین به حفظ یکپارچگی غضروف شما ، یعنی همان بافت لاستیکی که از مفاصل شما محافظت می کند ، کمک می کند.

هرچه میزان تولید این ماده در بدن شما کاهش می یابد ، خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مفصل مانند استئوآرتریت افزایش می یابد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به بهبود علائم استئوآرتریت و کاهش درد مفاصل کمک کند.

در یک مطالعه ، 73 ورزشکار که به مدت 24 هفته 10 گرم از این ماده را روزانه مصرف کرده اند ، در مقایسه با گروهی که آن را مصرف نکرده اند ، کاهش قابل توجهی در درد مفاصل را هنگام راه رفتن و استراحت تجربه کرده اند.

 

3. سلامت قلب را ارتقا می بخشد

مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. این پروتئین ساختار رگهای خونی شما را تشکیل می دهد و نبود آن باعث ضعیف شدن رگها می شود.

از طرفی نبود این ماده ممکن باعث بیماری آترواسکلروز شود که احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

 

4. توده عضلانی را تقویت می کند

بین 1-10٪ از بافت ماهیچه ای از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای حفظ قدرت و عملکرد صحیح ماهیچه ها ضروری است.

مطالعات نشان می دهد که مکمل های این پروتئین به تقویت توده عضلانی در مبتلایان به سارکوپنی (از بین رفتن توده عضلانی که با افزایش سن اتفاق می افتد) کمک می کند .

در یک مطالعه ، 27 مرد ضعیف در کنار 12 هفته ورزش روزانه ، 15 گرم از این ماده نیز دریافت کردند. این گروه در مقایسه با گروهی که ورزش کرده بودند اما کلاژن نمی گرفتند ، توده عضلانی و قدرت بیشتری به دست آوردند .

 

5. می تواند از شکستن استخوان جلوگیری کند

استخوانهای شما بیشتر از کلاژن ساخته شده است که به آنها ساختار می دهد و به تقویت آنها کمک می کند.

همانطور که این پروتئین در بدن شما با افزایش سن کمتر می شود ، تراکم توده استخوانی نیز کاهش می یابد. این اتفاق ممکن است باعث بروز مشکلاتی مثل پوکی استخوان شود.

مصرف مکمل های این ماده به جلوگیری از شکستن استخوان ها ناشی از پوکی استخوان کمک می کند.

 

6 . سایر مزایای سلامتی

– مو و ناخن

مصرف این ماده  ممکن است با جلوگیری از شکنندگی ، قدرت ناخن های شما را افزایش دهد. علاوه بر این ، ممکن است موها و ناخن های شما را برای رشد طولانی تر تحریک کند.

– سلامت روده

برخی از پزشکان استفاده از مکمل های کلاژن را برای درمان نفوذپذیری روده یا سندرم روده ،توصیه می کنند.

– سلامت مغز

هیچ مطالعه ای نقش مکمل های این ماده ، در سلامت مغز را بررسی نکرده است. با این حال ، برخی افراد ادعا می کنند روحیه را بهبود می بخشند و علائم اضطراب را کاهش می دهند.

– کاهش وزن

برخی بر این باورند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و متابولیسم سریع تر شود.