همه چیزهایی که باید درباره ی لایه برداری پوست بدانید.

لایه برداری ، سلول های مرده را از لایه های بیرونی پوست خارج می کند. این کار می تواند برای از بین بردن خشکی ، افزایش گردش خون و روشن تر و بهبود ظاهر پوست شما مفید باشد.

روش های مختلفی برای لایه برداری وجود دارد. نوع پوست شما مشخص می کند که از چه روشی و چند بار باید استفاده کنید.

 

هر آنچه در این مطلب خواهید خواند:

  • لایه برداری چه مزایایی دارد؟
  • برای لایه برداری از چه چیزی استفاده کنیم؟
  • لایه بردارهای فیزیکی چه لایه بردارهایی هستند؟
  • لایه بردارهای شیمیایی چه لایه بردارهایی هستند؟
  • نوع پوست چقد در لایه برداری موثر است؟
  • چطور قسمت های مختلف بدن را لایه برداری کنیم؟
  • لایه برداری را هر چند وقت یکبار باید انجام دهیم؟
  • چه زمانی باید لایه برداری را متوقف کنیم؟

 

– لایه برداری چه مزایایی دارد؟

سلولهای مرده پوست را از بین می برد.

باعث بهبود گردش خون می شود.

پوست را روشن تر می کند.

به پوست این امکان را می دهد که مرطوب کننده ها و سرم ها بهتر جذب پوست شوند.

 

 

– برای لایه برداری پوست از چه چیزی استفاده کنیم؟

روش ها و ابزارهای مختلفی برای لکه برداری وجود دارد. اسکراب و برس های صورت اشکال لایه برداری فیزیکی هستند. اسیدها و لایه بردارهای پوستی ، اشکال لایه برداری شیمیایی هستند.

 

 

– لایه بردارهای فیزیکی چه نوع لایه بردارهایی هستند؟

برس :

برس های مخصوصی برای از بین بردن سلولهای مرده پوست وجود دارند. برس کشیدن علاوه بر از بین بردن سلول های مرده فواید زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به  کاهش ناصافی ها و ترک های پوست ، مقابله کردن با سلولیت ،مقابله با گردش خون نامناسب اشاره کرد.

اسفنج لایه بردار :

اسفنج های لایه بردار با ملایمت و بدون آسیب به پوست از آن مواظبت می کنند.این اسفنج ها به از بین بردن سلول های مرده و همچنین رشد سلولهای جدید نیز کمک می کند.

دستکش لایه بردار :

دستکش لایه بردار سلول های مرده را از بین می برد و پوست خشک را پاک می کند.  این دستکش بهترین وسیله برای لایه برداری منظم است.

اسکراب :

اسکراب ها سلول های مرده را حذف و باعث شادابی پوست می شوند.همچنین این محصولات رطوبت رسانی به پوست را بهتر انجام می دهند.اسکراب ها می توانند به شکل ژل ، کرم و یا جامد باشند.

 

 

– لایه بردارهای شیمیایی چه نوع لایه بردارهایی هستند؟

اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs):

این اسید ها، در لایه سطحی پوست سلولهای مرده پوست را از لایه سلول های سالم و زنده جدا می کنند.در واقع باعث می شوند پوست شما ذرات مرده را به طور طبیعی بریزد. گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید  جزو بهترین AHA  هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اسیدهای بتا هیدروکسی (BHA):

از جمله BHA ها می توان به اسید سالیسیلیک و اسید بنزوئیک اشاره کرد ،که از اینها برای درمان پوست های مستعد آکنه استفاده می شود.

 

 

– نوع پوست چقد در لایه برداری موثر است؟

پوست انواع مختلفی دارد که هر نوع روش های مراقبتی و درمانی خود را دارد.هنگام لایه برداری حتما به نوع پوست خود توجه کنید.

با انواع پوست ها در زیر آشنا شوید.

پوست خشک:

لایه برداری برای پوست های خشک یا پوسته پوسته از اهمیت زیادی برخوردار است. از لایه برداری فیزیکی روی پوست خشک خودداری کنید ،زیرا ممکن است باعث خشکی زیاد و ایجاد پوسته شود. AHA ها برای خشکی پوست موثر هستند.

گلیکولیک اسید  می تواند به از بین بردن سلولهای مرده که روی سطح پوست نشسته اند کمک کند. پس از استفاده از اسید گلیکولیک ، از SPF و مرطوب کننده استفاده کنید.

پوست حساس:

از شستشو یا استفاده از روشهای فیزیکی لایه برداری خودداری کنید. اینها پوست شما را بیشتر تحریک می کند و می تواند منجر به قرمزی شود.

از یک لایه بردار شیمیایی ملایم استفاده کنید و با یک دستمال مرطوب پوست خود را تمیز کنید.

پوست چرب:

برای پوست های چرب می توان از لایه بردارهای فیزیکی استفاده کرد. پوست های چرب ممکن است یک لایه اضافی بر روی سطح داشته باشند که لایه برداری فیزیکی می تواند آن را از بین ببرد. برای بدست آوردن بهترین نتیجه ،استفاده از اسکراب بهترین گزینه است.

پوست طبیعی:

اگر پوست شما عوارضی ندارد ، می توانید هر روش لایه برداری را انتخاب کنید. لایه برداری فیزیکی و شیمیایی هر دو برای این نوع پوست بی خطر هستند. برای بدست آوردن نتیجه مطلوب می توانید آزمایش کنید تا بفهمید کدام روش برای پوست شما بهتر عمل می کند.

پوست های هم چرب و هم خشک:

این نوع پوست ها ممکن است به ترکیبی از لایه برداری فیزیکی و شیمیایی نیاز داشته باشد. هرگز هر دو را در همان روز استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پوست می شود. اگر پوست شما بعد از لایه برداری خشک می شود ، بلافاصله بعد از لایه برداری از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

 

– چطور قسمت های مختلف بدن را لایه برداری کنیم؟

صورت :

نوع لایه بردار برای استفاده در صورت شما بستگی به نوع پوست شما دارد. برای از بین بردن سلولهای مرده پوست صورت خود به صورت فیزیکی با اسکراب ،آن را به آرامی روی پوست خود بمالید و بعد با حرکات کوچک و دایره ای آن را مالش دهید.آخر سر پوست خود را با آب ولرم بشورید.

برای استفاده از لایه بردار شیمیایی از یک پنبه استفاده کنید.بهتر از قبل از لایه برداری با یک متخصص پوست مشورت کنید تا بدانید کدام روش لایه برداری برای شما بهتر است.

بازوها و پاها :

ساده ترین راه برای لکه برداری بازوها و پاها استفاده از یک برس ، اسفنج یا دستکش است. این می تواند به خلاص شدن از سلول های مرده پوست و تحریک گردش خون کمک کند.

پا و دست :

از اسکراب و سایر لایه بردار های در دسترس می توانید برای لایه برداری دست و پا استفاده کنید.همچنین می توانید از سنگ پا برای لایه برداری پا استفاده کنید.

 

 

– لایه برداری را هر چند وقت یکبار باید انجام دهیم؟

دفعات تمیزکردن پوست به نوع پوست و نوع لایه برداری که استفاده می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از تمیزکننده های شیمیایی می توانند قوی باشند. به طور کلی ، لکه برداری پوست یک یا دو بار در هفته کافی است تا برای خشکی پوست موثر باشد.

پوست چرب ممکن است نیاز به لایه برداری بیشتر داشته باشد ، ولی از لایه برداری بیش از حد خودداری کنید زیرا می تواند منجر به قرمزی و سوزش شود.

اگر نیاز به لکه برداری زیاد دارید ، بهتر است با یک متخصص پوست صحبت کنید تا دفعات لایه برداری را برای شما مشخص کند.

 

 

– چه زمانی باید لایه برداری پوست را متوقف کنیم؟

اگر متوجه شدید پوست شما قرمز ، ملتهب یا تحریک شده است ، لکه برداری را قطع کنید. اگر از داروهای خاصی یا محصولات آکنه از جمله رتینول و بنزوئیل پراکسید نیز استفاده می کنید ، از اینکار اجتناب کنید. ممکن است باعث بدتر شدن پوست شما شود.