عوامل ریزش مژه بشناسید.

آیا شما هم وقتی مژه های بلند و حجیم تر اطرافیانتان را می بینید با خودتان می گویید چرا مژه های من اینطور نیست و ناراحت می شوید؟ در اینکه مژه های بلند در ظاهر و زیبایی شما نقش دارد هیچ شکی نیست ، اما خب واقعیت این است که همه دارای مژه های بلند و حجیمی نیستن و این می تواند علت های فراوانی داشته باشد. شما باید هر چه سریعتر علت ریزش مژه خود را پیدا کنید و به تقویت مژه های خود بپردازید.

با ما همراه باشید تا به شما عوامل ریزش مژه ها را بگوییم.

 

– فواید مژه و اهمیت آن ها

مژه ها علاوه بر زیبایی نقش مهمی در محافظت از چشم دارند.به طور مثال ذرات موجود در هوا مثل گرد و غبار و شن های ریز می توانند وارد چشم شده و به آن ها آسیب بزنند.مژه ها از وارد شدن این مواد به چشم و همچنین بیرون کردن آن ها از چشم خیلی کمک می کنند. علاوه بر این وجود مژه ها باعث می شود چشم ها از رطوبت حاصل از باران یا عرق در امان باشند .

گاهی اوقات ممکن است چیزی به سمت چشم ها بیاید مثل حشرات یا جسمی به طور ناگهانی به سمت چشم ها پرتاب شود.در این جور مواقع مژه ها می توانند آن را احساس کنند و شما را از احتمالی آگاه کنند. به عبارتی مژه ها زمانی که احساس خطر میکنند به پلک ها در بسته شدن چشم برای محافظت آن کمک میکنند.

 

 

– علت ریزش مژه ها و کم حجم بودن آن ها چیست؟

مژه ها هم مانند مو های سر ،  طی یک چرخه طبیعی رشد می کنند ، از بین می روند و دوباره جایگزین می شوند. طول عمر هر مژه معمولا سه ماه است.

طبیعی است که بین یک تا پنج مژه روزانه از بین برود.اما گاهی اوقات این از بین رفتن می تواند سریع تر و به تعداد زیاد باشد که در این صورت می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی زمینه ای در چشم یا قسمت دیگر بدن باشد و باید سریع تر به پزشک مراجعه شود.

گاهی هم یک سری عوامل دیگری که در زیر به آن ها اشاره می کنیم می تواند باعث از بین رفتن مژه ها شود:

– دارو ها

داروهای مختلفی می توانند ریزش مو را تحریک کنند مثل رتینوئیدها، هپارین، آندروژن ها، پروسپرانول، اسید والپروئیک و داروهای ضد انعقادی . یکی از داروهای دیگر که باعث ریختن مژه و ابروها می شود داروهای شیمی درمانی است. این داروها موهای زیادی را از مرحله رشد وارد فاز استراحت میکنند.

– کمبود آهن

بدن شما مقدار زیادی از آهن را به شکل فریتین ذخیره می کند.فریتین پروتئینی است که به تولید سلول های مو و همچنین جلوگیری از ریزش آن ها کمک می کند. پس وجود آهن در بدن ضروری است.حتما از مواد غذایی مانند گوشت قرمز ، زرده تخم مرغ ، سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره و پهن مثل اسفناج، حبوبات و میوه‌های خشک مخصوصا برگه زردآلو و دانه‌های روغنی که  بهترین منابع آهن هستند استفاده کنید.

– استرس

استرس و فشار زیاد می تواند باعث ریزش مژه ها شود. وقتی دچار استرس می شوید این بر بدن شما نیز اثر می گذارد و باعث می شود  هورمون هایی که مسئولیت نگهداری و کنترل مژه هایتان را بر عهده دارند  دچار نوساناتی شده و در نتیجه باعث ریزش مژه ها شوند .

– علل پزشکی

یکی از دلایل شایع از بین رفتن مژه ها کم کاری و پرکاری تیروئید است. تغییرات هورمونی هم می تواند بر ریزش مژه ها تاثیر گذار باشد. علاوه بر این ، آلوپسی آرئاتا – یک اختلال ایمنی که در آن سلول ها به فولیکول های مو حمله می کنند – باعث ریزش مژه ها می شود. این حالت می تواند روی مژگان ، پوست سر و سایر نقاط رشد مو تأثیر بگذارد.

– عادت های بد زیبایی

گاهی اوقات ریزش مژه ها می تواند بخاطر عادت های بدی که داریم باشد. به طور مثال خوابیدن با آرایش چشم  مخصوصاً ریملهای سنگین  باعث ریزش مژه ها می شود و همچنین می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود. در مقابل ، مالیدن بیش از حد هنگام پاک کردن آرایش چشم ، می تواند منجر به افتادگی مژه ها شود ، به خصوص هنگامی که از محصولات ضد آب استفاده می کنید . برای جلوگیری از بروز مشکل ، از یک پاک کننده آرایشی و در عین حال مؤثر برای پاک کردن ناحیه ظریف چشم خود بدون نیاز به شستشوی شدید استفاده کنید.

– مشکلات محصول

استفاده از یک سری محصولات آرایشی مانند ریمل می تواند باعث زیباتر شدن مژه ها و بلند و حجیم دیده شدن آن ها شود. اما همین محصولات اگر طولانی یا بیش از حد استفاده شود می تواند باعث ریزش مژه ها شود. موقع خرید حتما ریمل با کیفیتی بخرید و بعد از 6 ماه آن را دور بیاندازید تا از انتقال باکتری ها به مژه های خود جلوگیری کنید.